Nawigacja
Strona Główna
Dane kontaktowe szkoły
Historia szkoły w Małyniu
Cykliczne imprezy ze szkolnej kroniki
Krystyna Wituska -patronka naszej szkoły
Ślady po Krystynie Wituskiej w Małyniu
Struktury szkolne
Szkolne wieści
Dokumenty szkolne
Galeria zdjęć ze szkolnych imprez
Nasze osiągnięcia
Humory z zeszytów szkolnych
Szkolna gazetka
SK LOP "LOTOS" w Małyniu
Absolwenci szkoły w "Krzywym zwierciadle"
Ciekawe strony internetowe
Kontakt
Linki
Szukaj
Publikacje nauczycieli
Wydarzenia klasowe w obiektywie 2011/2012
Urodziny w I kllasie
Samorząd Uczniowski 2011/2012
Rada pedagogiczna 2011/2012
Wielkanocne impresje -nagrody
I miejsce Oliwii Zielak w konkursie poetyckim
Nagrody w konkursie "Jesienne impresje"
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 43
Najnowszy Użytkownik: JoshKep
Historia szkoły w Małyniu

Opracowanie historii szkoły : mgr Danuta CiecierskaMałyń to stara wieś nad rzeką Ner, należąca do gminy Zadzim, położona około 16 kilometrów na południowy wschód od miasteczka powiatowego - Poddębice. W okresie międzywojennym znajdowała się w granicach gminy Krokocice, w powiecie sieradzkim. Elementem nobilitującą tę niewielką miejscowość pośród okolicznych wsi jest znajdująca się tutaj szkoła. Śledząc dzieje Małynia, zauważa się, że związki tej miejscowości z oświatą sięgają dawnych czasów. W okresie, gdy Małyń posiadał przywilej lokacyjny (XVI – XVII w.) istniała tutaj szkoła, która w niektórych momentach swej działalności miała nawet dwóch nauczycieli.

Małyń jako miasto był tworem słabym i w XVII w. zszedł ponownie do roli wsi, co też spowodowało upadek szkolnictwa. Warunki sprzyjające ponownemu powstaniu szkoły pojawiły się dopiero w okresie II Rzeczpospolitej. Jak podaje stara szkolna kronika szkoła w postaci jednoklasówki pojawiła się w 1918 r. Posiadała ona jednego nauczyciela, a izba lekcyjna wynajmowana przez Zarząd Gminy mieściła się w prywatnym mieszkaniu Michała Świta.

W 1933 r. szkoła w Małyniu stała się dwuklasówką w wyniku komasacji jednoklasówki z sąsiedniego Jeżewa i jednoklasówki małyńskiej. Od tego momentu pracowało w szkole dwoje nauczycieli, a jedno z nich piastowało funkcję kierownika. Szkoła nadal mieściła się w prywatnym domu. Izby lekcyjne wynajmowano od Wincentego Pawęty.

W 1935 r. powstał zamysł budowy szkoły. Dnia 9 marca 1935 r. Gminna Rada w Krokocicach i Dozór Szkolny wystąpiły z wnioskiem do Powiatowej Rady Szkolnej w Sieradzu o konieczności przystąpieniu do budowy szkoły w Małyniu. Wniosek został przyjęty i rozpoczęto przygotowania do realizacji budowy. W tym samym czasie zawiązał się też Komitet Budowy Publicznej Szkoły Powszechnej w Małyniu skupiający przedstawicieli lokalnego społeczeństwa. Przewodniczącym komitetu został Feliks Wituski właściciel majątków ziemskich Jeżew i Kłoniszew.

Budowa szkoły przebiegała sprawnie. Mury budynku stanęły w 1937 r., a prace murarsko – stolarskie wykonano do września 1938 r. Ogółem koszt budowy gmachu szkoły wyniósł wówczas 60000 zł. Część pieniędzy pochodziła z subwencji od Wydziału Powiatowego i Towarzystwa Popierania Budowy Szkół, a resztę ofiarowało społeczeństwo gminy, które na ten cel zostało specjalnie opodatkowane oraz prywatni ofiarodawcy, między innymi Feliks Wituski.

Rok szkolny 1938/39 dzieci powitały w murach nowego budynku. W dniu oficjalnego otwarcia szkoły 11 listopada 1938 r. Feliks Wituski wygłosił piękną mowę, w której wyliczał zasługi przy budowie innych działaczy, swoje przemilczając. Ten ofiarny społecznik i dobry gospodarz nie przypuszczał wówczas, że po kilkudziesięciu latach, szkoła ta zostanie nazwana imieniem jego córki Krystyny, która w owym czasie była młodą osiemnastoletnią dziewczyną.

Oddanie do użytku budynku szkoły w Małyniu 27 -11-1938r.


Dzieci z Małynia i okolic uczyły się w nowej szkole tylko rok, gdyż w grudniu 1939 r. została ona zamknięta przez okupanta niemieckiego, a w jej murach znalazła swoją siedzibę organizacja młodzieży hitlerowskiej. Po zawierusze wojennej szkoła wznowiła działalność 18 lutego 1945 r. Były w niej wówczas 4 oddziały, do których uczęszczało 215 dzieci.

W latach następnych przekształciła się w szkołę siedmioklasową, a w 1966 roku zgodnie z reformą poszerzono ją o ósmą klasę. Ważnym wydarzeniem w dziejach placówki było nadanie szkole w 1984 roku imienia Krystyny Wituskiej, młodej bohaterki regionalnej, którą Niemcy podczas II wojny światowej ścięli za jej działalność konspiracyjną w AK.

W 1999 roku w związku z nową reformą oświatową zmienił się stopień organizacyjny szkoły, która została sześcioletnią szkołą podstawową. W tym też prawie czasie jej organem prowadzącym stała się gmina Zadzim. Władze gminne podjęły decyzję o kompleksowej modernizacji szkoły, którą przeprowadzono w latach 1999-2001. Wykonano wówczas wiele prac remontowych, które podnosząc jej standard uczyniły ją nowocześniejszą i wygodniejszą dla uczniów oraz nauczycieli.

Szkoła Podstawowa im. Krystyny Wituskiej jest szkołą, w której z powodu niżu demograficznego uczy się coraz mniej dzieci, co wymusza prowadzenie zajęć w klasach łączonych. Szkoła w Małyniu to placówka bardzo oddana dzieciom i środowisku lokalnemu. Panuje w niej przyjazna atmosfera, a każde dziecko postrzegane jest niemalże indywidualnie zarówno w procesie dydaktycznym jak i wychowawczym. W szkole co roku organizowane są „Festyny Rodzinne”, które cieszą się dużym zainteresowaniem lokalnego społeczeństwa. W 2009 r. w czerwcu odbędzie się on po raz jedenasty.Wygląd szkoły w jej 70-tą rocznicę istnienia w 2008r.
Malowanie szkoły (sierpień 2009r. )z okazji Gminno-Parafialnych Dożynek, dzięki Panu Wójtowi Włodzimierzowi Owczarkowi
Szkoła po malowaniu 2009.


Szkoła w zimowej szacie.


 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Copyright szkola.malyn.pl © 2009

726,250 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie